Організація святкових заходів у Львові
 

  
ТРАДИЦІЇ

     Час не спиняється ні на мить. І разом з його плином змінюємось ми, змінюється світ навколо нас, змінюється мода, правила, звички. Але дещо залишається незмінним – це традиції наших предків. Які вони – весільні традиції?

СВАТАННЯ

     А колись... До весілля готувалися наперед і передував йому безліч різних обрядів. З'єднанню двох сердець і рук сприяв певний ритуал - сватання. Щоб одружуватися, молодий чоловік повинен був заслати сватів в дім нареченої - одержати у її батьків на це дозвіл. В ролі сватів виступали або сам жених, або його родичі, хресні батько і мати. Значно пізніше це стало ремеслом - свахи за винагороду шукали наречену для жениха, домовлялися про придане. Хороша сваха користувалася популярністю і була нарозхват.

    Суспільство спочатку серйозно ставилися до створення сім'ї - будь-якому роду потрібне продовження, а общині - здорові працівники. Ця серйозність відобразилася в іносказанні, символічності дій при сватанні. У кожній місцевості існувала своя система умовностей, щоб "підприємство" увінчалося успіхом. Якщо позитивний результат сватання був відомий, нарядно одягнені свати, перев'язані розшитими парними рушниками, з хлібним короваєм відправлялися до дому нареченої, іноді на конях, обряджених хорошою збруєю. Часто ритуал здійснювався таємно, оскільки відмова вважалася ганьбою, а також, щоб не наврочити справу.

    Свататися можна було не в будь-який день - у жодному випадку не в середу або п'ятницю! І лише після заходу сонця. Не прийнято було говорити про мету своєї подорожі, розмовляти по дорозі до дому нареченої. Сам час виїзду на сватання не розголошувався, так само як і маршрут. Щоб залишитися непоміченими, свати їхали не по головній вулиці, а городами, ховаючись від лихого ока. Хліб несли загорненим в рушник (якщо пропозиція приймалася, хліб залишався в домі нареченої, якщо ні - свати забирали його з собою).

    Переступивши поріг, свати сідали напроти "матки, або матиці", тобто балки, якою ділилася стеля, вона символізувала ідею опори (матері) хати. У деяких місцях сідати сватам заборонялося, розмови велися стоячи ("щоб наречена в дівах не засиділася"), в інших - свасі, увійшовши до дому, належало ударити п'ятою в поріг ("щоб наречена "не позадкувала"). Мету візиту прагнули завуалювати різними жартами-примовками. "У вас - товар, у нас - купець" або "У вас теличка. Хочемо купити", або чи "Не заблукала наша теличка, чи не у вас вона" і ін. Іноді, правда, говорили прямо: "Дівчину вашу прийшли сватати". Хорошою прикметою було доторкнутися до одвірка або дерев'яних частин меблів в домі нареченої. Обов'язково зверталися до сімейного вогнища, сваха неодмінно гріла руки (навіть в теплу пору року) біля печі, а дівчина, якщо хотіла заміж, сідала у печі i колупала глину.

    З першого разу віддати дочку було не прийнято, прийнято було рази два відмовити, і сватам доводилося приходити ще і ще. Зовсім "осоружному" жениху виносили гарбуз - "гарбуза". А свати, йдучи, закривали двері спиною, щоб дівчина взагалі заміж не вийшла. При вдалому сватанні обмінювалися хлібами з рушниками, свати тричі обходили навколо столу, хрестилися до образу і домовлялися про день оглядин, змовин, про дату їх проведення, а також про саме весілля.

    Сватання було справою всієї сім'ї. Основним завданням оглядин і сватання був висновок майнових домовленостей, визначення економічної основи нового шлюбу. Свати розповідали про достоїнства жениха, розпитували про таланти нареченої. Після того, як було досягнуто згоди, сторони переходили до обговорення шлюбного договору. Сватів цікавило придане нареченої. А її батьків хвилювало матеріальне забезпечення їх дочки майбутнім чоловіком. Можливість не тільки сплатити весілля, але і забезпечити безбідне існування всієї майбутньої сім'ї. Прийнято було, щоб жених давав гроші на весільні подарунки. Як подарунок могли бути не тільки гроші, але й одяг, продукти. На його гроші купувалися предмети "розкоші": черевики, шовкові плаття і хустки, шерстяні шалі. Обумовлювали час і умови виплати, а також кількість дарів з обох боків і кількість гостей на весіллі. Успішні переговори закінчувалися потисканням рук.

    Етнографи відзначають, що були часи, коли дівчина і сама могла засвататися до хлопця. І вважалося великим гріхом відмовити їй у такому разі і виставити її за двері. Дівчина могла врятувати життя осудженому козаку, якщо скаже: "Він одружується на мені. Відпустіть його".

    Для сватання вам знадобиться:

- рушник для перев'язування свахи ( після сватання рушник віддають молодим для подальшої реєстрації), вінчання ( на вінчальний рушник приймають через поріг первісток з пологового будинку);

- круглий хліб ( його весь повинні з'їсти на гулянні після того, як наречена його розрізатиме на знак згоди);

- гроші дрібницею;

- вино, горілка, закуска;

- мед (склянка або баночка);

- подарунок нареченій (годинник, перстень, сережки);

- подарунок тещі (плитка шоколаду);

- подарунок тестю (молоток);

- палиця (прикрашена стрічками);

- плодове дерево ( вишня, груша, яблуня, горіх і т.п). Якщо хочуть, щоб першою народилася дівчинка в нової сім'ї, то дарують дерево із жіночою назвою, а якщо хлопчика, то - чоловічою. Дерево уквітчане, бантами. Заввишки деревце повинно бути невелике, щоб зручно було в кімнату внести. Деревце краще вибирати з могутньою кореневою системою, щоб напевно прижилося при пересадці.


ПЕРСТНІ НА ВЕСІЛЛЯ

     Купуючи перстні на весілля, ми навіть не замислюємося, звідки з'явилася ця традиція. Ми, звичайно, знаємо, що це символ, який підтверджує подружній статус, що, обмінюючись кільцями, молоде подружжя зобов'язується любити і бути вірними один одному. Але що розуміли під заручинами наші предки, і для чого носили перстні раніше, знають напевно не багато.

      Точно не встановлено, як давно з'явилися перстні, але їх виникнення пов'язане з Давнім Єгиптом. Тоді вони грали роль печатки, з їх допомогою фараони передавали свою владу і волю через державних представників. З часом золоті перстні почали носити як прикрасу багаті єгиптянки, а срібні, бронзові, з скла або глини - менш спроможні єгиптяни. У Греції і Італії удосконалили мистецтво виготовлення перстнів. У Стародавньому Римі вони вказували на соціальне положення мешканців: вищі стани мали право носити золоті перстні, городяни - срібні, а раби - металеві.

     Обряд заручин вперше з'явився теж у римлян, коли наречений дарував батькам нареченої простий металевий перстень, як символ зобов'язань і спроможності забеспечити містити наречену. Шлюби у той час здійснювалися на договірній основі.

      Спочатку церемонія заручин була важливіша за саме весілля, яке було простим завершенням вдалих стосунків. Тільки набагато пізніше, за часів Християнства, перстень став частиною весільного обряду.

      Але і це відбулося не відразу. Тільки в кінці II століття н.е. подружжя почало обмінюватися при зарученні бронзовими перстнями. У III столітті н.е. обручки стали золотими, а в IV столітті їх вперше почали використовувати в церемонії одруження.

     Надягали перстні на безіменний палець лівої руки у католиків, і правої - у православних. Вважалося, що цей палець має вену любові, яка йде прямо до серця. Надалі це повір'я перетворилося у всіма визнану традицію.

     Виникає питання: якою повинна бути обручка?

     По законах Християнства, обручки, як знак подружньої вірності і зобов'язань, повинні бути простими, без жодних прикрас. Але у наш час цей принцип не такий суворий, як був раніше. Все більше подружжя бажають, щоб їх обручки були прикрашені діамантами або іншими коштовними каменями. Головне, щоб, надягаючи обручку на палець майбутнього чоловіка або дружини, ваші почуття були щирими, і ви були готові прожити разом все життя.

ОБРУЧКИ

      Обручки - це символ, який підтверджує подружній статус. Обмінюючись перстнями, молодята зобов'язуються любити і бути вірними один одному. Але що розуміли під заручинами наші предки, і для чого носили перстні раніше, знають напевно не багато.

     Як правильно вибрати обручку?

     Найкрасивіший з коштовних каменів, діамант неначе спеціально створений для одного з найхвилюючих моментів в нашому житті - заручення. Західний звичай дарувати нареченій перстень з діамантом з'явився в кінці 15 століття в Австрії і швидко розповсюдився в Європі, а потім і в інших країнах. З тих пір подарувати дівчині перстень все одно, що признатися їй в коханні або зробити пропозицію.

      Свою обручку ви носитимете все життя, тому варто згаяти час на ії вибір. Ви повинні враховувати не тільки красу, але і якість діаманта: його колір, якість, форму і вагу. Природно, чим безбарвніший, бездоганніший і більший за розмірами діамант, чим складніша його форма, тим дорожче він коштує.

      Найбільш цінні безбарвні діаманти, але більшість з них має ледве помітний жовтий або коричневий відтінок через вміст в структурі діаманту інших хімічних елементів. У природі також існують кольорові алмази - червоні, блакитні, рожеві, зелені або жовті. Але вони зустрічаються дуже рідко і тому дуже дорогі.

      Існує 7 основних форм діаманта: кругла, квадратна, овальна, прямокутна, форма серця, краплі і загостреного овалу. Найбільш популярний діамант круглої форми в золотому або платиновому обрамленні.

      Вага діаманта вимірюється каратами (1 карат = 0,2 г). І, звичайно, чим більший діамант, тим він дорожчий.

      Яка буде оправа у вашого діаманта, справа смаку. Діамант круглої форми говорить сам за себе і не вимагає витонченої оправи. Популярністю користується оправа із зубчиками, гніздова (з обідком металу навколо каменя), кетягом (з маленькими камінчиками навколо одного центрального) або коли багато каменів викладено впритул один до одного.Якість діаманта залежить від наявності в ньому частинок інших мінералів. Ці частинки можуть виглядати, як крихітні кристали, хмарки або волосяні тріщини. Більшість з них не можна побачити неозброєним оком. Тільки 1% зі всіх алмазів не має добавок, і може по праву називатися бездоганними.

      Проте гранування алмазів - справа професіоналів, тому не варто вникати в технології. Зосередьтеся на формі каменя і його оправі. Адже не щодня вам доводиться вибирати обручку. Вдалого вам пошуку.

ПОХОДЖЕННЯ ОБРУЧОК

     В давні часи шлюбному обряду передував обряд заручин, який був цивільним актом і здійснювався згідно з місцевими звичаями і настановами (звичайно, наскільки це було припустимо для християн). Заручини здійснювалися святково в присутності багатьох свідків, які засвідчували шлюбний контракт. Останній являв собою офіційний документ, який визначав майнові та правові взаємовідносини подружжя. Заручини супроводжувались обрядом з’єднання рук нареченого і нареченої. Крім того, наречений дарував нареченій перстень, виготовлений з заліза, срібла або золота – в залежності від заможності нареченого. Клімент, єпископ Олександрійський, говорить: "Чоловік повинен дати жінці золотий перстень не для зовнішнього прикрашення її, але для того, щоб накласти печатку на господарство, яке з цих пір переходить в її розпорядження і доручається її турботам".

     Вислів "покласти печатку", "покласти каблучку" пояснюється тим, що в ті часи каблучка, а точніше вправлений в неї камінь з вирізаної емблемою, служила водночас і печаткою, котрою запечатувалась власність даної особи і скріплювались, засвідчувались офіційні документи.

      За давніми, ще дохристиянськими звичаями, наречена одержувала золоту обручку, а наречений – срібну. Пояснювалось це тим, що золота обручка символізує своїм блиском сонце, до світла якого прирівнюється чоловік в шлюбі; срібна обручка – знак місяця, меншого світила, що блищить, відбиваючи сонячне світло. Це – дружина у шлюбі. Обручка – знак вічності і неперервності шлюбного союзу. На знак віддання себе на все життя один одному наречені обмінюються обручками.

     Не випадково обручка одягається на праву руку, тому що цією рукою ми приносимо обітницю вірності, накладаємо на себе хрест, благословляємо, вітаємо, тримаємо знаряддя праці.

РУШНИК

      Вишитий рушник – символ єдності і радості нероздільного подружнього життя.

СВІЧКИ НАРЕЧЕНИХ

      Свічки, які горять в руках у наречених під час вінчання, зображають духовне торжество, славу дійства і світло благодаті, які сходять на них. Світло – символ Божої святості. Полум’я свічок освітлює початок нового життя, в яке вступають наречені.

ВІНЧАЛЬНИЙ ВІНЕЦЬ

      В IV столітті увійшли у вжиток шлюбні вінці, які клали на голови нареченим. На Заході їм відповідали шлюбні покрови. На початку це були вінки з квітів, з миртових або маслинових гілок та листя (до цього часу використовуються в Грецькій церкві), пізніше їх стали виготовлювати з дерева, металу, надаючи їм форму царської корони. Вони знаменують перемогу над пристрастями і нагадують про людську гідність першої подружньої пари – Адама і Єви. Колись вінчальні вінці носилися протягом семи днів після вінчання і на восьмий день знімалися з молитвою священика.

     За давніми народними звичаями та роз’ясненнями церкви, увінчанням голів наречених проголошується честь і хвала людині, як вінцю творіння. Цим увінчанням висловлюється також честь і слава мученицьких вінців. Третє значення вінків: вони є вінцями Царства Божого.

ВИНО

      Вино, яке підчас вінчання дається випити нареченим, нагадує про чудесне перетворення води на вино, яке здійснив Христос в Кані Галилейській. Загальна чаша випивається на знак повної єдності подружжя. Віднині у чоловіка і дружини спільне життя, спільні думки, спільні бажання. В нерозривному союзі вони будуть ділити між собою чашу радощів і бід, скорботи та втіх в подружньому житті.

ЗВ'ЯЗУВАННЯ РУК НАРЕЧЕНИХ

      Під час вінчання священик з’єднує праву руку нареченого з правою рукою нареченої, покриває з’єднані руки єпітрахілією і поверх неї кладе свою руку. Це означає, що через руку священика чоловік отримує дружину від самої церкви, яка з’єднує їх у Хресті навіки. За народною традицією іноді руки наречених ще зв’язують великою хустиною або рушником. Цє означає надію на ще більшу єдність і нерозривність шлюбу.

     При підготовці матеріалу використані статті з електронного журналу "Невеста".

головна | про нас | послуги | поради | магазин | каталог | контакт
Copyright uspih.lviv.ua © 2006 - 2016 | Дизайн Web Training Studio